دوشنبه ٢٥ تير ١٣٩٧ - 
صفحه اصلي > نمایش اخبار  


  چاپ        ارسال به دوست

مسئول كلينيك آلرژي مركز پزشكي مسيح دانشوري:

تستهاي آلرژي پوستي براي گروههاي سني اطفال و بزرگسالان

دكتر مهدوياني با اشاره به ابتلا 20% از جممعيت جهان به بيماريهاي آلرژيك گفت: بيماريهاي آلرژيك شامل رينيت آلرژيك، درماتيت آتوپيك و آلرژي‌هاي غذايي هستند و رينيت آلرژيك از شايع‌ترين بيماريهاي آلرژيك به شمار مي‌رود و 400 ميليون نفر در دنيا مبتلا به اين بيماري هستند.

وي با تاكيد بر اهميت تشخيص و درمان بيماريهاي آلرژيك اظهار كرد: 300 ميليون نفر در جهان مبتلا به آسم هستند و بر طبق آخرين اخبار منتشر شده در كشورمان حدوداً 7% از افراد در ايران مبتلا به آسم هستند و در يكي از تحقيقاتي كه اخيراً انجام گرفته است عنوان شده 30%  از كودكان در سنين مدرسه مبتلا به علائم آسم هستند.

دكتر مهدوياني با بيان اينكه براي تشخيص بيماريهاي آلرژيك علاوه بر گرفتن شرح حال و معاينه فيزيكي انجام تستهاي آلرژي بسيار اهميت دارد گفت: تستهاي آلرژي مي‌تواند با روش‌هاي سرمي و يا پوستي انجام گيرد و تست پوستي آلرژي حساسيت و اختصاصيت بيشتري نسبت به تستهاي سرمي دارد.

مسئول كلينيك آلرژي مركز مسيح دانشوري، «اعلام سريع نتيجه تست به بيمار»، «بيشتر بودن حساسيت اختصاصي»، «ارزان‌تر بودن»،‌«داشتن مطابقت بيشتر با علائم بيماري» را از مزاياي تستهاي آلرژي پوستي عنوان كرد و افزود:‌ در اين تست عصاره‌هاي مختلف آلرژن‌ را بر اساس شرح حال، يافته‌هاي فيزيكي، شناخت نسبت به توزيع جغرافيايي هر منطقه و نيز آلرژن‌هاي غذايي مورد استفاده  بيمار انتخاب نموده و بر اساس پروتكل خاصي در سطح قدامي ساعد و گهگاه پشت بيمار گذاشته مي‌شود و پس از 15 دقيقه نتايج تست خوانده مي‌شود.

دكتر مهدوياني در مورد شايع‌ترين آلرژن‌ها توضيح داد: آلرژن‌هاي شايع هوايي شامل آلرژن‌هاي گرده‌هاي درختان(درخت چنار)، گرده‌هاي علف هرز(گياه سلمه‌تره) و چمن‌ها بوده و علاوه بر اينها مايت، سوسك، پر و پشم حيوانات نيز از آلرژن‌هاي هوايي شايع indoorهستند.

دكتر مهدوياني افزود: شايع‌ترين آلرژي‌هاي غذايي بر اساس سن بيمار متفاوت هستند و عبارتند از شير، تخم‌مرغ، گندم، بادام زميني، مغزيجات و ماهي.

وي در پايان سخنان خود با بيان اين مطلب كه تصميم‌گيري در خصوص انتخاب نوع تست و تفسير آن تنها با عهده پزشك فوق تخصص ايمونولوژي و آلرژي است متذكر شد: بيماران مبتلا به بيمارهاي آلرژيك قبل از هر اقدامي بايد به پزشك فوق تخصص ايمونولوژي و آلرژي مراجعه نمايند تا بر حسب نياز نوع تست لازم برايشان صورت پذيرد.

لازم به ذكر است درمانگاه آلرژي صبح‌هاي چهارشنبه‌ ويژه اطفال و بعد‌از ظهرهاي دوشنبه ويژه بزرگسالان در مركز مسيح دانشوري داير است.


١٠:٢٩ - دوشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٢    /    عدد : ٣٦٤٤    /    تعداد نمایش : ٦٤٠٧خروج
لینکهای مرتبط
دانشگاه شهید بهشتی

مرکز درمانی سل و بیماریهای ریوی مسیح دانشوری

مرکز تحقیقات بیماریهای نای

مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات

آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 29943 بار

بازديدکنندگان امروز : 131 نفر

کل بازديدکنندگان : 545723 نفر

بازديدکنندگان آنلاين : 12 نفر

 

مرکز تحقیقات بیماریهای تنفسی کودکان
Pediatric Respiratory Disease Research Center

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.