دوشنبه ٢٥ تير ١٣٩٧ - 
صفحه اصلي > آسم و آلرژي > آلرژي > رينيت آلرژيك  

رينيت آلرژيك

آلرژی حساسیت بیش از حدی است که به طور اکتسابی در اثر تماس یا مصرف مواد خاص در شخص به وجود می آید، اصطلاحا این فرد آلرژی به آن ماده دارد و چنین حالتی را واکنش آلرژیک می نامند.

واکنش آلرژیک به صورت مختلف تظاهر می کند که شامل عطسه، خارش، آبریزش بینی و چشم، مشکلات تنفسی و یا پوستی است. ماده ای که منجر به ایجاد واکنش می گردد را آلرژن می نامند. آلرژن های شایع که در محیط اطراف ما وجود دارند شامل: گرد و غبار، ذرات پشم و پر، انواع رنگها، گرده گیاهان و بعضی از ترکیبات غذایی می باشد. شیوع آلرژی خدود 20 تا 30 درصد افراد جامعه و انتقال آن به صورت فامیلی است گرچه کلیه افرادی که استعداد بروز آلرژی را دارند دچار علائم بالینی نمی شوند. 20 درصد مردم حداقل به یک آلرژن موجود در هوا واکنش حساسیتی نشان می دهند. هرچه میزان آلرژن محیط بیشتر باشد آلرژی در سنین پایین تر بروز می کند.

رينيت آلرژيك مجموعه اي از علائم است كه با درگيري بيني ايجاد مي شود. اين علائم زماني به وجود مي آيند كه مواد آلرژی زا مانند گرد و غبار و یا گرده گل و گياهان با تنفس به داخل بيني راه یابند.

زماني كه کودک مبتلا به رينيت آلرژيك به همراه تنفس مواد آلرژي زا را مانند گرده گياهان يا گرد و غبار را استنشاق می کند، بدن مواد شيميايي از قبيل هيستامين ترشح مي كند. اين باعث ايجاد علائم آلرژي در فرد مي شود.

تب يونجه شامل واكنش آلرژيك نسبت به گرده هاي گياهان مي باشد. گرده گياهاني كه باعث ايجاد تب يونجه مي شود در افراد مختلف متفاوت مي باشد. مثال هايي از گياهاني كه مي توانند باعث تب يونجه شوند گرده گل و درختان و چمن مي باشند.

ميزان گرده گياهان موجود در هوا نيز مي تواند در شروع علائم رينيت آلرژيك نقش داشته باشد. روزهاي گرم و خشك همراه با وزش باد با احتمال بيشتري از افزايش گرده گياهان در هوا همراه است. در روز هاي سرد و مرطوب باراني بيشتر گرده هاي گياهان شسته مي شوند.

علاوه بر عوامل محیطی، فاکتور ژنتیک نیز در بروز آلرژی دخالت دارد. در صورت وجود آلرژی در والدین احتمال بروز آلرژي در فرزند بيشتر است.

علائم آلرژی شامل موارد زیر است:

رینیت آلرژیک   خارش بینی، دهان، چشم ها، گلو، پوست

رینیت آلرژیک حساسیت به بوهای مختلف

رینیت آلرژیک آبریزش بینی

رینیت آلرژیک عطسه

رینیت آلرژیک آبریزش از چشم

رینیت آلرژیک گرفتگی بینی

رینیت آلرژیک سرفه

رینیت آلرژیک گرفتگی گوش و افزایش حساسیت به بو

رینیت آلرژیک گلودرد

رینیت آلرژیک حلقه تیره دور چشم ها

رینیت آلرژیک پف دور چشم

رینیت آلرژیک خستگی و تحریک پذیری

رینیت آلرژیک سردرد

رینیت آلرژیک - مایت
رینیت آلرژیک - cladosporium mold

افراد مبتلا به رينيت آلرژيك معمولا دچار علائم چشمي نيز مي شوند. آلرژی گاهی منجر به ایجاد آسم می شود. گرچه بروز آلرژی به عوامل مختلفی از قبیل مسایل ژنتیکی و عوامل محیطی بستگی دارد ولی تماس با آلرژن های موجود در محیط فرد را مستعد به اشکال مختلف بیماری های آلرژیک از قبیل تب یونجه، آسم و حساسیت های پوستی می کند. از طرفی بیماری تب یونجه زمینه ای برای ایجاد سینوزیت، اوتیت (التهاب گوش میانی) و پولیپ بینی است. در کودکان تب یونجه منجر به کاهش میزان خواب کاهش تمرکز و اشکال در یادگیری کودک می شود.

تشخیص آلرژی:

گرفتن تاریخچه دقیق خانوادگی و توجه به نحوه زندگی و بررسی علائم بالینی در کودک به تشخیص بیماری کمک می کند. گرچه تشخیص بعضی از انواع آلرژی ها به سادگی امکان پذیر نمی باشد. در این موارد جهت تایید تشخیص نیاز به انجام آزمایشات خاصی (تست پوستی آلرژی و یا انجام آزمایش خون) می باشد.

چگونه می توان از آلرژن ها پرهیز کرد؟

- مهمترین مساله در درمان انواع مختلف آلرژی، شناسایی عوامل آلرژی زا و پرهیز از آنهاست.

- برای کاهش آلرژن های خانگی باید فضای خانه به طور مرتب گردگیری و نظافت شود، هوای تازه و کاستن از رطوبت منزل نیز در بهبود علائم آلرژی موثر است.

- در کسانی که آلرژی به گرده گیاهان دارند استفاده از عینک آفتابی و یا بستن پنجره ها و اجتناب از فضای باز گیاهی به خصوص در عصر و شب که گرده گیاهان پخش می باشد کمک کننده است.

- اگر آلرژی شدید در برابر پشم گربه و یا سگ وجود دارد باید از تماس با این حیوانات خودداری شود و حیوانات خانگی در خارج از منزل نگهداری شوند.

- در فصولی که گرده گیاهان بیشتر است توصیه می شود که کودکان از فضای پارک ها و بیرون از خانه کمتر استفاده کنند.

درمان رینیت آلرژیک

درمان شامل استفاده از داروهایی نظیر اسپری های استنشاقی بینی (آنتی هیستامین استنشاقی و یا کورتون استنشاقی) و به همراه درمان های خوراکی از قبیل آنتی هیستامین و یا در موارد شدیدتر استفاده از داروهای دیگر تحت نظر پزشک توصیه می شود.

در صورت عدم کنترل علائم رینیت آلرژیک توصیه به انجام تست جلدی آلرژی و در موارد شدید نیاز به تزریقAllergy Shots(واکسن آلرژی) می باشد.

لینکهای مرتبط
دانشگاه شهید بهشتی

مرکز درمانی سل و بیماریهای ریوی مسیح دانشوری

مرکز تحقیقات بیماریهای نای

مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات

آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 820 بار

بازديدکنندگان امروز : 119 نفر

کل بازديدکنندگان : 545711 نفر

بازديدکنندگان آنلاين : 4 نفر

 

مرکز تحقیقات بیماریهای تنفسی کودکان
Pediatric Respiratory Disease Research Center

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.