دوشنبه ٢٥ تير ١٣٩٧ - 
صفحه اصلي > بيماري هاي تنفسي كودكان > سل > سل کودکان 1  

سل کوکان

 

کلیات

سل یکی از مهمترین علل مرگ و میر ناشی از بیماری های عفونی در بسیاری از کشورها بخصوص در کشورهای اندمیک (بومی) از نظر این بیماری است و در گروه سنی کودکان نیز سل هنوز یک معضل مهم سیستم بهداشتی و درمانی است. به عنوان یک قانون سل در کودکان ، تا زمانی که سل بالغین وجود دارد تداوم خواهد داشت. سل کودکان یک معضل بهداشتی واقعی است زیرا اولا مشکلات تشخیصی زیادی کماکان در مسیر تشخیص این بیماری در اطفال وجود دارد، ثانیا محدودیت منابع وجود دارد و ثالثا ثبت و گزارش دهی بیماری در کودکان معمولا نقصان های بیشتری دارد.

 

اپیدمیولوژی

سالانه حدود 550000 کودک در سراسر دنیا به بیماری سل مبتلا می شوند و همچنین در سال حدود 80000 کودک در جهان در اثر ابتلای به سل جان خود را از دست می دهند.

خوشبختانه ایران از لحاظ میزان بروز بیماری، از یزان بروز سالیانه بالایی برخوردار نیست ولی در همسایگی ما کشور افغانستان و پاکستان، هند و بعضی کشورهای آسیای میانه و قفقاز از میزان شیوع بالایی برخوردارند و به علت همجواری ما با این کشورها، کشور ما نیز در معرض تهدید همیشگی افزایش موارد بیماری قرار دارد.

 

انتقال

انتقال سل از طریق فرد به فرد و از خلال استنشاق قطرات موکوس (حاوی میکروب سل) رخ می دهد. این قطرات موکوس تنفسی می توانند تا ساعت ها در محیط باقی بمانند.)

نکته مهم در مورد سل کودکان این است که بیماری معمولا در کودکان مسری نبوده و لذا خود کودکان مبتلا کمتر برای یکدیگر خطر ایجاد می کنند. به این ترتیب کانون ابتلای کودکان اغلب بزرگسالان هستند. لذا این تماس کودکان با افراد بالغ (اغلب والدین، پدر بزرگ و مادر بزرگ، پرستار و سایر افراد همخانه با کودک) است که به عنوان مهمترین فاکتور، احتمال ابتلای کودک به بیماری را مشخص می کند. سایر موارد تعیین کننده احتمال سرایت عبارتند از: میزان ارگانیسم های میکروب در خلط فرد بالغ مبتلا (که مستقیما به نوع درگیری فرد بستگی دارد)، و نیز میزان بروز سرفه پروداکتیو در فرد مبتلا و بالاخره مدت تماس کودک با فرد بیمار.

همانطور که ذکر شد سل کودکان معمولا در اثر تماس با فرد بالغ مبتلا رخ می دهد و حتی وقتی که در مراکزی نظیر پرورشگاه ها، مدارس و یا بیمارستان های کودکان، سل اطفال کشف می شود، مظنون اصلی بزرگسالانی هستند که با آن کودکان در تماس بوده اند. بنابراین زمانی که سل در کودکی تشخیص داده می شود، در اسرع وقت باید بزرگسالانی که با وی در تماس بوده اند، از نظر ابتلا به سل ریوی بررسی شوند.

 

اصل مهم

به عنوان یک قانون بیماریابی سل و سپس درمان بیماران (در گروه بالغین) یکی از مهمترین راهبردها در کاهش بار بیماری هم در گروه سنی بزرگسالان و هم در کودکان می باشد.

 

صفحه بعدی

لینکهای مرتبط
دانشگاه شهید بهشتی

مرکز درمانی سل و بیماریهای ریوی مسیح دانشوری

مرکز تحقیقات بیماریهای نای

مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات

آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 348 بار

بازديدکنندگان امروز : 115 نفر

کل بازديدکنندگان : 545707 نفر

بازديدکنندگان آنلاين : 4 نفر

 

مرکز تحقیقات بیماریهای تنفسی کودکان
Pediatric Respiratory Disease Research Center

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.