دوشنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٧ - 
صفحه اصلي > آسم و آلرژي > مطالب جديد و خواندني > درمان آسم (کنترل عوامل محیطی)  

درمان آسم

در همه بیماران بجز موارد شدید، هدف نهایی درمان جلوگیری از بروز علائم و به حداقل رساندن افت عملکرد در این افراد در فاز حاد بیماری و پیشگیری از افت عملکرد جسمی و سیکولوژیکی به منظور فراهم کردن زندگی مناسب با سن کودک می باشد.

در یک مطالعه Cochrane مشخص شده است که استفاده تک دارویی از یک گلوکوکورتیکوئید استنشاقی نسبت به استفاده از داروهای آنتی لکوترینی به تنهایی در بالغین و اطفال مبتلا به آسم مداوم ارجحیت دارد. مزیت استفاده از گلوکوکورتیکوئید های استنشاقی در بیماران مبتلا به آسم همراه با انسداد متوسط راه های هوایی مشخص شده است. GINA گلوکوکورتیکوئید های استنشاقی را به عنوان داروی کنترل کننده انتخابی در درمان آسم کودکان و بزرگسالان ترجیح می دهد.

بیماران باید هر 1 تا 6 ماه یکبار از نظر کنترل بودن علائم آسم بررسی شوند. در هر ویزیت پایبندی به درمان و پیوستگی آن، کنترل عوامل محیطی و شرایط همراه باید مورد ارزیابی قرار گیرد. اگر علائم بیمار حداقل برای مدت 3 ماه به خوبی کنترل بود درمان می تواند به یک سطح پایین تر انتقال یابد؛ ولی بیماران باید 2 تا 4 هفته بعد جهت حصول اطمینان از کنتل بودن علائم با رژیم درمانی جدید مورد ارزیابی قرار گیرند.

کنترل عوامل محیطی

           مایت های موجود در گرد و غبار: استفاده از کاورهای غیر قابل نفوذ، شستشوی سایر رختخواب ها با آب داغ، برداشتن قالیچه ها از اتاق، محدود کردن اثاثیه و مبلمان، کاهش پرده ها، قرار دادن لباس ها در کمد و دراورها.

 

           حیوانات: به دلیل کوچک بودن سایز شوره، بزاق، ادرار یا پروتئین های سرم گربه ها و سایر حیوانات، این آلرژن ها عمدتا داخل منزل با جریان هوا انتقال پیدا می کنند. پرهیز شامل خارج کردن حیوانات از منزل، استفاده از عوامل فیلتر کننده روی دریچه مجاری گرم کننده و سرد کننده، و شستن گربه ها و سگ ها به طور منظم 2 بار در هفته می باشد. آنتی ژن ها در خانه و یا محل کار، حتی زمانی که گربه هرگز در آنجا حضور نداشته است نیز یافت می شوند.

 

            سوسک ها: برای کنترل سوسک ها، اندام آنها و استفاده از طعمه های مسموم، دور نگه داشتن مواد غذایی از اتاق خواب و قرار ندادن غذاها خارج از یخچال و روی open کمک کننده می باشد.


           کپک: برای کپک های داخل منزل، دوری شامل خشک نگه داشتن فضا (برداشتن فرش از زمین خیس)، برداشتن کاغذ دیواری های کهنه، شستن با محصولات وایتکس و قراردادن شومینه خارج از منزل می باشد.

 

           دانه های گرده: از بین بردن دانه های گرده مشکل و یا حتی غیر ممکن است. تلاش ها برای کاهش تماس شامل بستن در و پنجره ها، استفاده از تهویه هوا، فیلترهای با راندمان بالای جذب ذرات هوا در ماشین و منزل، ماندن در منزل در میانه روز و بعد از ظهرها که میزان دانه های گرده حداکثر می باشد، استفاده از عینک و عینک آفتابی و استفاده از ماسک صورت روی بینی و دهان در زمان چمن زنی می باشد.

لینکهای مرتبط
دانشگاه شهید بهشتی

مرکز درمانی سل و بیماریهای ریوی مسیح دانشوری

مرکز تحقیقات بیماریهای نای

مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات

آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 127 بار

بازديدکنندگان امروز : 344 نفر

کل بازديدکنندگان : 529249 نفر

بازديدکنندگان آنلاين : 5 نفر

 

مرکز تحقیقات بیماریهای تنفسی کودکان
Pediatric Respiratory Disease Research Center

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.