چهارشنبه ٢٨ مهر ١٤٠٠ - 
صفحه اصلي > فيبروز كيستيك > اطلاعات CF (پزشكان)  


  چاپ        ارسال به دوست

Mycobacterium abscessus

عفونت مقاوم در بیماران فیبروز کیستیک

عفونتی مقاوم به چند دارو در بین بیماران مبتلا به فیبروز کیستیک در سراسر دنیا در حال انتشار است. Mycobacterium abscessus، یک گونه ای از مایکوباکتریوم مقاوم می باشد که به تازگی به عنوان تهدید جهانی برای افراد مبتلا به فیبروز کیستیک و سایر بیماری های ریوی ظهور کرده است. این گونه می تواند سبب پنومونی شدید در بیماران شود که باعث آسیب التهابی سریع ریه ها شده و همچنین ممکن است اجازه انجام پیوند ریه بی خطر را به بیمار ندهد. این بیماری از نظر درمان بسیار مشکل بوده و کمتر از یک سوم موارد مبتلا با موفقیت درمان می شوند.

قبلا تصور می شد که بیماران عفونت را از محیط گرفته و انتقال از سایر بیماران هرکز رخ نمی دهد. در حال حاضر با ترتیب گذاری ژنوم بیش از 1000 مایکوباکتریوم جدا شده از 517 بیمار حاضر در مراکز تخصصی CF در سراسر اروپا، امریکا و استرالیا، محققان نشان دادند که تعداد زیادی از بیماران CF به فرم قابل انتقال M.abscessus که در سراسر دنیا پخش شده است، مبتلا هستند. بررسی های بیشتر پیشنهاد می کند که عفونت می تواند در بیمارستان از سطوح آلوده و از راه هوا منتقل شود.

با استفاده از ترکیب مدل های سلولی و موش سوری، محققان نشان دادند که گونه مایکوباکتریومی که به تازگی باعث ایجاد عفونت شده است بسیار مسری بوده و باعث پیدایش بیماری شدیدتری در بیماران می شود. این گونه مایکوباکتریوم می تواند عفونت شدیدی به وجود آورد که بسیار از نظر درمان چالش برانگیز بوده و نیازمند درمان ترکیبی با چندین آنتی بیوتیک متفاوت برای مدت 18 ماه یا بیشتر می باشد.

این تحقیق در اطلاع رسانی به سیاست های کنترل عفونت کمک کرده و نظارت بر اثربخشی این روش ها را فراهم می کند.

این بررسی همچنین طراحی بخش های درمانی جدید CF را تحت تاثیر قرار داده است که یک هنر در ترکیب سیستم تهویه و جریان هوا می باشد. مطالعه مورد نظر نشان داده است که این بیماری نه تنها می تواند بین افراد مراکز تخصصی شود، بلکه از قاره ای به قاره دیگر نیز منتشر می شود.

 

گردآوری: دکتر مریم حسن زاد (فوق تخصص ریه کودکان)، دکتر صابره تشیعی نژاد


٠٩:٥٢ - چهارشنبه ١٠ خرداد ١٣٩٦    /    عدد : ٤٧١٤٦    /    تعداد نمایش : ٥٠٠خروج
 

آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 10772 بار

بازديدکنندگان امروز : 60 نفر

کل بازديدکنندگان : 799669 نفر

بازديدکنندگان آنلاين : 2 نفر

          

مرکز تحقیقات بیماریهای تنفسی کودکان

Pediatric Respiratory Disease Research Center

p_nritld@yahoo.com

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.