چهارشنبه ٢٨ مهر ١٤٠٠ - 
صفحه اصلي > فيبروز كيستيك > اطلاعات CF (پزشكان)  


  چاپ        ارسال به دوست

میزان شیوع دیابت مرتبط با CF

ناهنجاری های در سطوح گلوکز خون با عملکرد ریوی ضعیف تر در بیماران جوان مبتلا به فیبروز کیستیک CFدر ارتباط است

ناهنجاری های در سطوح گلوکز خون با عملکرد ریوی ضعیف تر در بیماران جوان مبتلا به فیبروز کیستیک CFدر ارتباط است

دیابت مرتبط با CF-related diabetes(CFRD)شایع ترین وضعیتی است که در بیماران فیبروزکیستیک رخ داده و حدود 20% نوجوانان و 50% بالغین را در بر می گیرد.

میزان شیوع دیابت مرتبط با CFبعد از سن 10 سالگی افزایش می یابد، بر اساس گایدلاین های موجود، در این سن توصیه می شود که از تست تحمل گلوگز خوراکی (OGTT) به منظور غربالگری اولیه دیابت در این بیماران استفاده گردد.

این گایدلاین ها بر اساس گایدلاین های انجمن دیابت آمریکا برای دیابت تیپ 2 تنظیم شده اند. با این وجود محققان کاربرد آنها را در دیابت مرتبط با CF  کارا و موثر می دانند.

ارزیابی مستمر گلوکز خون CGM، به طور فزاینده ای به منظور تعیین تغییرات قند خون، در دیابت ایجاد شده به واسطهCF ، استفاده می شود. دانشمندان ارتباط بین مقادیر CGMبالای mg/dl200و عملکرد ریوی ضعیف؛ و همچنین ارتباط بین مدت زمانی که مقادیر CGMبالای mg/dl140 بوده است و وزن گیری نامناسب در بیماران فیبروز کیستیک را گزارش کرده اند.

با وجود این، متخصصان بالینی همچنان با مشکلات موجود در تفسیر این نوع اندازه گیری قند خون در بیمارانCF  مواجه هستند.

در حال حاضر اطلاعات در رابطه با این نوع اندازه گیری قند خون در نوجوانان مبتلا به CFکه قند خون ناشتا وتست تحمل گلوکز خوراکی (OGTT  ) طبیعی دارند، محدود می باشد.

 مطالعات بیشتر در بالغین جوان مبتلا به بیماری ریوی پیشرفته انجام گرفته که نشان دهنده کاهش در عملکرد ریوی و BMIبیماران،حدود 5 سال قبل از تشخیص دیابت مرتبط با CFبه روش OGTTبوده است. این یافته ها پیشنهاد می کند که ناهنجاریهای متابولیسم گلوکز در مراحل اولیه بیماری رخ می دهند و بدین ترتیب این مطلب فرصت بالقوه مداخله به موقع را در اختیار ما قرار می دهد. این مطلب که نتایج مشابه در کودکان مبتلا به CF  با بیماری ریوی خفیف تر نیز وجود دارد یا نه باید مشخص شود.

با توجه به این مطالب در این مطالعه با هدف مشخص کردن پروفایل CGMدر 110 بیمار جوان مبتلا بهCF  (18-10 سال) با مقادیر گلوکز طبیعی تا دیابت وابسته به CFو مقایسه آنها با نمونه های سالم انجام دادند.

 این تیم همچنین ارتباط میان میزان CGMو پیامدهای بالینی را در بیماران CFبر اساس میزان تغییر در عملکرد ریوی و BMI z-score- یک استاندارد مرجع اندازه گیری وزن تنظیم شده بر اساس سن و جنس کودک - در سال قبل از CGMمورد ارزیابی قرار دادند.

 به شرکت کنندگان دستگاه ارزیابی مستمر قند خون ( CGM) و گلوکومتر جهت اندازه گیری سطح گلوکز خون به مدت 7 روز داده شده است.

 به آنها آموزش داده شده که گلوکز خون خود را 4 نوبت در روز -  قبل از وعده های غذایی و زمان خواب - اندازه گیری کنند و غذایی که خوردند را نیز ثبت نمایند.

 تمام بیماران CFکه مورد بررسی قرار گرفتند عملکرد خوب ریوی داشتند. بنابراین جمعیت مورد مطالعه یک نسل جدید از جوانان مبتلا به CFسالم تر با پیش بینی طول عمر طولانی تر بودند، که ارزیابی مجدد تاثیر ناهنجاری های زود هنگام متابولیسم گلوکز بر نتایج بالینی به وجود آمده در آنها بسیار حائز اهمیت می بود.

 نتایج نشان دادند که اندازه گیری های متعددCGM  - شامل حداکثر اندازه گلوکز خون و طول مدت زمانی که CGMبالای mg/dl140 - در کودکان و نوجوانان مبتلا به CFکه سطح گلوکز آنها در رنج نرمال قرار دارد، گلوکز خون بالاتری نسبت به افراد کنترل سالم بود. ارتباطی باBMI z-score  در این بیماران یافت نشد. همچنین تفاوتی در هیپوگلایسمی (سطوح پائین گلوکز خون)، که یک شکایت شایع در بیماران CF  است، میان بیماران و گروه کنترل دیده نشد.

 در بیماران مبتلا به CFکاهش در عملکرد ریه- شامل FEV1  و  FVC- با ارزیابی های CGMمتنوع، از قبیل حداکثر گلوکز، افزایش های ناگهانی سطح گلوکز بالای mg/dl200 و دامنه متوسط سیر گلاسمیک که مشخص کننده درجه نوسان سطح گلوکز خون است، در ارتباط است.

 بر اساس این یافته ها محققان به این نتیجه رسیده اند که جوانان مبتلا به CF"مقادیر گلوکزی بالاتر و تنوع بیشتری در سطح گلوکز خون دارند" و " سطوح بالاتر و متنوع تر گلوکز با کاهش عملکرد ریوی در ارتباط است."


١٠:٢٧ - چهارشنبه ٢ خرداد ١٣٩٧    /    عدد : ٦٢٥٢٨    /    تعداد نمایش : ٣٠٠خروج
 

آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 10779 بار

بازديدکنندگان امروز : 91 نفر

کل بازديدکنندگان : 799700 نفر

بازديدکنندگان آنلاين : 1 نفر

          

مرکز تحقیقات بیماریهای تنفسی کودکان

Pediatric Respiratory Disease Research Center

p_nritld@yahoo.com

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.